mcrblg-header-image

search

Niesłychanie dużo opowiada się w ostatnim czasie o ekologicznych paliwach…


Bardzo dużo mówi się ostatnio o ekologicznych paliwach i odnawialnych źródłach energii, jakie są doskonałymi alternatywami dla tych zwyczajnych. Oczywiście jest przy tym dość dużo pozytywów jak i negatywów. Najczęściej taką przeszkodą jest rozbudowana technologia, która na dodatek potrafi być droga i na dłuższy czas nie opłacalna. W dyskusjach tych zwykle występuje tajemnicze zagadnienie – biomasa. A cóż to takiego jest?

Najprościej rzecz ujmując, to taki rodzaj paliwa ekologicznego ,które wytwarzane jest z organicznych produktów. Jest to na dzień dzisiejszy najstarsze a także najszerzej rozpowszechnione odnawialne źródło energii na świecie. Do produkcji biomasy wykorzystuje się w zasadzie wszystko. Począwszy od wszelkich odpadów z gospodarstwa rolnego, jak na przykład kompost, aż po specjalnie do tego celu sadzone rośliny. Biomasa przyjmuje zazwyczaj trzy formy – może być: stała, ciekła albo gazowa. Stała to przykładowo brykiety używane do palenia, które zrobione są z wszelkich odpadków przy obróbce drewna, gazowa zaś przyjmuje formę dwutlenku węgla lub metanu. Ostatnia ma jednakże postać głównie alkoholi lub biodiesela produkowanego z roślin oleistych.

Tego rodzaju paliwa mają jedną zaletę – są nieszkodliwe dla środowiska. Tak pod kątem zastosowania, jak i wytwarzania. Prócz tego mamy jeszcze jeden dodatkowy bonus w postaci mądrego gospodarowania odpadami. Wytwarzamy ich mniej.

Więcej: Dariusz Maciński

close
Kategorie
avatar

Hi, guest!

settings

menu