mcrblg-header-image

search

Biomasa jest to temat, który jeszcze do niedawna budził duże kontrowersje.


Biomasa jest to temat, który w ostatnim czasie budził duże kontrowersje. Na dzień dzisiejszy emocje z nim związane odrobinę opadły, ale warto trochę bliżej przyjrzeć się tej kwestii. Kto wie, być może to rzeczywiście przyszłościowa pieśń? Przecież nigdy nic nie wiadomo, ponieważ różnorakie rzeczy się zdarzają i niczego oczywiście nie można wykluczyć.

Biomasa, jak już wiadomo, jest stosowana do celów energetycznych. Drewno o nieco niższej jakości bądź odpadowe drewno, słoma, makuchy, odchody zwierzęce, osady ściekowe, specjalnie hodowane wodorosty, oleje roślinne oraz tłuszcze zwierzęce, róża wielokwiatowa, topinambur, wierzba wiciowa czy też niektóre trawy wieloletnie to przeważnie wykorzystywane surowce do tworzenia biomasy.

A teraz parę słów dotyczących zalet oraz wad biomasy. Oczywiście jej ogromną zaletą jest to, że jest ogólnie dostępna, a spalanie jej uważane jest za znacznie korzystniejsze dla środowiska aniżeli spalanie węgla bądź ropy, ponieważ kompozycja pierwiastków szkodliwych w biomasie jest niższa aniżeli w węglu. Ważne jest także to, że biomasa jest łatwo dostępna. Niemniej jednak są też a także wady tegoż paliwa. Ma ono niewielką gęstość i poprzez to poważne utrudnienie w transporcie, jak i w przechowywaniu.

Nie do odparcia jest również stwierdzenie, że biomasa ma zdecydowanie mniejszą wartość energetyczną niż paliwa kopalne.

Każdy z nas zatem jest w stanie osobiście wyrobić sobie zadanie jeśli chodzi o ten temat.

Więcej: Dariusz Maciński

close
Kategorie
avatar

Hi, guest!

settings

menu